Witajcie, dzisiaj rano przewodniczący projektu CraftBukkit – EvliSeph napisał na forum Bukkita list pożegnalny do społeczności i użytkowników Bukkita. Ale chwilę później okazało się, że projekt wciąż może być wspierany. Artykuł będzie aktualizowany wraz z ujawnieniem nowych informacji.
Na samym początku opiszę Wam list jaki dostaliśmy dzisiaj o dziewiątej polskiego czasu. EvilSeph czyli twórca i główny programista całego projektu dodał na oficjalnym forum oświadczenie o tym, że jego ekipa przestanie wspierać bukkita. Powodem tej decyzji były ostatnie zmiany w licencji Minecrafta, która jasno mówiła o tym że nie można „wydawać tego co wydał Mojang”. Ponieważ Mojang wydawał własny plik serwerowy, Bukkit łamał zasady gry. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem było zakończenie projektu co EvliSeph uczynił.
Kilka godzin później Jens Bergensten wydał zaskakujące oświadczenie Mojangu. Dowiedzieliśmy się w nim, że Bukkit został wykupiony przez Mojang dwa lata temu, dlatego podejmowanie takich decyzji nie należy do kompetencji EvilSepha. Dzięki temu, Bukkit był traktowany ulgowo pod względem przestrzegania zasad EULA. Jeb poinformował również o tym, że on sam przeprowadzi aktualizację silnika na wersję 1.8 aczkolwiek Bukkit nie będzie traktowany jako oficjalne API (być może jest to dla nas wskazówka, że oficjalne już powstaje?). EvilSephowi ten pomysł się bardzo spodobał. Potwierdził także fakt, że Bukkit rzeczywiście był zakupiony przez firmę Mojang.
Na tą chwilę nie wiemy co będzie dalej. List na forum Bukkita jest obecnie przekreślony i znajduje się pod nim adnotacja, że Mojang wkrótce poinformuje użytkowników i programistów o tym co rzeczywiście zamierza z tym zrobić.
Bardzo ciekawie sytuację wykorzystał md_5, czyli główny programista konkurencyjnego projektu Spigot i były członek ekipy Bukkit. Poinformował on o tym, że Spigot wkrótce zostanie wydany pod najnowszą wersję Minecrafta, a on poszukuje ludzi do ekipy Spigota. Pod względem wydajności Spigot wygrywa z Bukkitem, aczkolwiek większość programistów używa Bukkita do tworzenia pluginów. Jeżeli Bukkit rzeczywiście przestałby być kontynuowany to mogło by oznaczać duże problemy dla developerów i przede wszystkim dla właścicieli serwerów.
Tak jak wspominałem wcześniej, artykuł będzie aktualizowany wraz z rozwojem sytuacji, aczkolwiek zapraszam do pisania własnych opinii na ten temat w komentarzach pod artykułem.